Eskiden de kullanıyorduk bu işareti ancak sosyal meydanın hayatımızın vazgeçilmezi olmasa başlamasıyla, alışkanlık haline geldi kendisi. Çoğu zaman duygularımızı yazarak değil, işaretlerle dile getiriyoruz. Yapılan bir araştırma sonucunda “Emojileri kullanmak sizi sosyal medyada daha popüler yapmanın yanı sıra, daha sevecen gösterir” diyor. Gerçekten de bazı işaretler var ki, karşımızdakinin mutlu olduğunu anlıyoruz kullandığı zaman.

Lukapu

Mesela bakın emoji kullanmak neler sağlıyormuş;

Daha popüler yapıyor
Cambride Üniversitesi’nde 31 milyon tweet ve yarım milyon Facebook postuna bakınca ortaya çıkmış ki, emojiler bizi sosyal medyada daha popüler yapıyor. Tabii ki hepsi değil. Pozitif emojiler sağlıyor bunu. Hatta daha çok takipçisi olanların daha fazla emoji kullandıkları da tespit edilmiş.

Mutlu ediyor
Sanki karşımızdaki gerçekten gülüyor hissi uyandırıyor… Yani eğer takipçilerinizle yüz yüze görüşemiyorsanız, kullandığınız emojiler sizi onlarla daha da yakınlaştırıyor. Bilim adamlarına göre, online bir platformda gördüğümüz bir smiley ile, gerçekten güldüğünü gördüğümüz bir kişi, beynimizin aynı bölümü harekete geçiyor.
Bu arada : -) yerine ( – : yapmanın aynı etkiyi yaratmadığı da ortaya çıkmış.

İş yazışmalarında da kullanın
Belki de iş yazışmalarında emoji kullanmanın doğru olduğu söylenmiştir size daha önce. Ya da siz öyle düşünüyorsunzdur. Aslında durum hiç de öyle değil. Bazı iş kollarında olabilir ancak yavaş yavaş iş yazışmalarında da emojiler yayılmaya başladı… Missouri-St. Louis Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, emoji kullanmanın karşıdakini daha çok etkilediği ortaya çıkmış.

Negatif etkiyi ortadan kaldırıyor
Bir eleştiri gelse bile, eğer sonunda bir 🙂 varsa, okuyanların çok kötü etkilemedikleri de ortaya çıkmış. Örneğin birine hatasını yazıp düzeltmesin rica ettiğinizde eğer 🙂 kullanırsanız hem karşınızdaki kişi üzülmüyor hem de hatasını telafi etmek için daha çok özen gösteriyor.

Ortama mutluluk getiriyor
İşyerinde huzuru bile etkilediklerine inanabiliyor musunuz? Aslında bunun nedeni çok basit.. Örneğin “Toplantıya gelemedim. Lütfen neler konuşulduğu hakkında bana özet geçer misin” yazan mı yoksa “Toplantıya gelemedim. Lütfen neler konuşulduğu hakkında bana özet geçer misin? :)” yazan e-posta mı sizi daha çok etkiler. Çalışanların işleri birbirlerinden “gülümseyerek” rica ederlerse, o işyerindeki ortamın da daha mutlu olduğunu anlamak güç değil.

Siz de emojiyi kullanıyor musunuz? En çok hangisini tercih ediyorsunuz? Bu arada sosyal medyaya yüklediğiniz fotoğrafları nerede saklıyorsunuz? Biliyorsunuz ki tek bir yanlış “tık” ile tüm fotoğraflarınız silinebilir. Bu nedenle hepsini fotokitaplarda saklayın, ömür boyu sizinle kalsınlar; www.lukapu.com

Lukapu